Skip to content ↓

High Well School

Preparing for Positive Futures
Menu
Close
  • slideshow image
  • slideshow image
  • slideshow image
  • slideshow image
  • slideshow image
  • slideshow image
  • slideshow image
  • slideshow image

Staff Team 

Louise Quinn (Headteacher/DSL)

Adrian Coates (Assistant Headteacher/DSL)

Clare Thomas (Business Manager)

Donna Richardson (Business Support Officer)

Sandra Shaw (Safeguarding Officer/DSL)

Jo Thompson (Team Teach Tutor/EVC/First Aid/IOSH)

Susan Eastwood (Admin Assistant)

Claire Rayner (Admin Assistant)

Jo Smith (EWO)

 

Year 11

Tara McKinnon (Teacher)

Rachel Carlin-Salter (Principal Learning Mentor)

Sue Crossley (Teaching Assistant)

Andy Taylor (Teaching Assistant)

Ashley Palmer (Teaching Assistant)

Kelly Hardwick (Teaching Assistant)

 

Year 10

Nicola Fradgley (Teacher/DSL)

Clare Pittaway (Teaching Assistant)

Ian Westmoreland (Teaching Assistant)

 

Year 9 (KS3C)

Ashley Hunter (Teacher)

Amber Banks (Teaching Assistant)

Sasha Taylor (Teaching Assistant)

 

Year 8 (KS3B)

Becky Morton (Teacher)

Kiera Pickering (Teaching Assistant)

Josh Munday (Teaching Assistant)

 

Year 7/8 (KS3M)

Kath Morris (Teacher/SENCO)

Marianne Fernandez (Teaching Assistant)

Brook Dixon-Waters (Teaching Assistant)

 

Year 7 (KS3A)

Jayne Cooling (Teacher)

Vicky Whittaker (Teaching Assistant)

Tricia Fiedler (Teaching Assistant)

Andy Sykes (Teaching Assistant)

 

STEM Team

Natalie Jackson (Teacher - Science)

Louise Garbett (Science Assistant)

Calum Sutton (HLTA - Computing/ICT)

Sean Ward (HLTA - Construction)

 

Care & Support Team

Vicky Ward (Enhanced Evidence Based Practitioner)

Rob Armitage (Teaching Assistant)

Danielle Wright (Emotional Literacy Support Assistant)

 

Sports Team

Craig Squire (Sports Instructor)

Jessica Brand (Sports Assistant)

 

Tuition Team

Jo Ladds (1:1 Tutor)

Ruth Allen (1:1 Tutor)

Yvonne Murray (1:1 Tutor)

 

Catering Team

Sammy Keating (Kitchen Assistant)

Kathryn Parkin (Kitchen Assistant)